czwartek, 25 czerwca 2015

Roztoczański post nieszydełkowy

      Ten post piszę już trzeci dzień, bo za każdym razem kiedy zaczynałam to robić wieczorem, od razu chciało mi się spać i nic z tego nie wychodziło. W każdym razie z racji tego, że ostatnio nic nie robiłam na szydełku, będzie reklama Roztocza :P. Taka niewielka reklama, bo nie byłam tam w celach rekreacyjnych, ale i tak wepchnę parę zdjęć, które udało mi się zrobić teraz i kilka z ubiegłych lat. Może akurat ktoś z planetarnych przybyszów będzie lub był w tamtych rejonach. Nie będę pisała informacji, których pełno w internecie, bo trochę mija się to z celem, wyszłaby z tego epopeja :P.
   Na Roztocze w okolice Józefowa jeździłam od zawsze do babci i dziadka, więc nawet nigdy nie zastanawiałam się czy lubię tamte strony. Po prostu były częścią egzystencji małej Agatki. Roztocze jest przyjemnie pofałdowane co dla mnie zawsze jest plusem :). Według mnie różni się od reszty Lubelszczyzny. Od razu czuć kiedy się tam wjeżdża, powietrze robi się inne, rześkie. W końcu lasy robią swoje. Ogólnie jest tam taki specyficzny mikroklimat, który powoduje, że ciągle chce się jeść albo spać, albo i to i to. Mi akurat jeść, więc wyżeram wtedy co się da. A propos wyżerania, w lasach rośnie dużo czarnych jagód z czego wiele osób ma niezły sezonowy biznes. Oprócz tego borówka brusznica i gdzieniegdzie borówka bagienna, chociaż tą ostatnią chyba mało kto zbiera. Zawsze sobie grzecznie wisi na krzaczkach, więc ją podjadam. Mimo, że obiegowa opinia głosi, iż ma właściwości odurzające, wierzę internetowi, który twierdzi, że to nieprawda. Stety albo niestety nigdy do tej pory nic mnie nie odurzyło :P. Pewnie wiele jest tam różnych drzew, ale mi Roztocze kojarzy się głównie po prostu z sosnami. Co do roztoczańskich zwierząt to zwykle składa się tak, że  rzucają mi się tam w oczy pająki :o. Wcześniej było tam mnóstwo tygrzyków paskowanych (nie wiem czy poprawnie piszę tą nazwę, ale nie sprawdzę, bo się boję :D). W każdym razie chodzi mi o takie żółte pająki w paski. Właściwie bardzo ładne, ale zawsze miałam przez nie jakieś traumatyczne przeżycia i wolałam nie zbliżać się do malin czy porzeczek, w których było ich pełno. Teraz jest ich coraz mniej, co właściwie pewnie nie jest powodem do radości, ale dla mnie dużą ulgą. Mówi się, że jest tutaj dużo żmij zygzakowatych. Osobiście nigdy żadnej nie widziałam, ale pewnie jest to prawdą. Co do innych zwierząt niektóre z nich obrazuje fontanna w Józefowie. Moim zdaniem jest cudna. Mamy tu: konika polskiego, lisa, rysia, jelenia, wilka, dzika, orła i głuszca. Nawet nie wiedziałam, że są tutaj wilki, ale fontanna mnie uświadomiła. Zdjęcia robione chyba dwa lata temu.

fontanna józefów



fontanna jozefow

     Oprócz tego na rynku stoją rzeźby wykonywane z kamieni wydobywanych w tutejszym kamieniołomie. Jest pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej.

pomnik jozefów

Są rzeźby z tego co wiem, robione przez studentów UMCS-u.
Rybka

rzeźby józefów

Niedźwiadek

rzezby jozefow

Byczek


I rzecz jasna goła baba :P


A tutaj żeby nie być gołosłownym kamieniołomy, a właściwie ich fragment.

józefów kamieniołomy

Obok stoi wieża widokowa. Ładnie widać z niej miasto, ale niestety nie mam zdjęcia.

józefów wieża

Za to mam schodki :)

wieza jozefow

     Kiedyś wszyscy jeździli nad zalewy do Krasnobrodu i Majdanu Sopockiego. Teraz Józefów ma zalew zrobiony jak trzeba. Część do łowienia ryb.

zalew józefów

zalew jozefow

I część do kąpieli. Jeszcze przed sezonem, więc pustawo.

jozefow zalew


    A tutaj tak na doczepkę Krasnobród. To zawsze był stały punkt odwiedzin. Od Józefowa jest tutaj kilkanaście km. Tak sobie z busa pstryknęłam zdjęcie kościołowi, więc trochę zasłaniają go tablice. Ta część Krasnobrodu nazywa się Podklasztor. Zawsze szalenie mi się to podobało :P. W Krasnobrodzie jest kapliczka na wodzie, kaplica św. Rocha, baszta, która góruje nad zalewem, ptaszarnia etc.

kościół w krasnobrodzie

      Rzecz jasna Roztocze to nie tylko to co pokazałam. Są tu różne inne miejscowości np. Zwierzyniec, Susiec, można pływać kajakami, jeździć rowerami, ścieżki rowerowe mają tu czasem lepsze niż drogi :P. Chyba najlepiej czują się tu wielbiciele ciszy i przyrody. Roztoczański Park Narodowy, Parki krajobrazowe, od Józefowa na południe Puszcza Solska. Jeśli ktoś lubi szwędać się po lasach ma tego ile wlezie. Tak rzuciłam okiem na swoją mapę Roztocza i jest tu naprawdę całkiem sporo różnych szlaków turystycznych.

***
    A teraz zmiana tematu, bo chciałam pokazać co ma wspólnego pies mojej babci z moją kotką Filusią (notabene babcia ma talent do nadawania psom niezbyt pasujących do nich imion. Ten nazywa się Reksio, a wcześniej był Ciapek, który był wielkości owczarka niemieckiego :D).


Czy ktoś zauważył element wspólny?

pies serce

Odpowiedź brzmi: serduszko! :)
     Właściwie Reksio ma psie ADHD i nie da mu się zrobić normalnego zdjęcia, ciągle biega albo podkskakuje. Na szczęście udało mi się uchwycić serduszkową łatkę :). Jest jeszcze młody i przez to chudy jak szczapa, ciekawe jaką wielkość ostatecznie osiągnie.
     I jeszcze tak się zastanawiam, jak nazywa się kury o takim ubarwieniu jak ta w środku szara? U nas zawsze mówiło się siemieniata albo rabata. Czy ktoś wie, czy ma to jakąś naukową nazwę? :D

kura

     Wiem, że każdy wie jak wyglądają kury i żadna to nowość, ale ja uwielbiam wszystkie ptaki (dziwnie brzmi takie wyznanie :P) i muszę mieć zdjęcia kur na swoim blogu. Tą po lewej nazywałam roboczo Mirabelka, przychodziła do mnie i rozmawiała lub się kłóciła. Ulubione jej zajęcie to dziobanie w buty. Uwielbiam kury, które da się dotykać i głaskać :D.



Świnki nie mogły pojawić się na blogu z przyczyn technicznych. Za to znalazłam śliczną gąsienicę.

gasienica

     Do tego jeszcze róża. Nie wiem co to za odmiana, ale sporo widzę teraz takich w ogrodach, więc może ktoś wie?

roza

Pięknie kwitła też piwonia.



A na koniec czereśnia (sąsiadów :D). Ładnie wygląda, więc sobie ją pożyczyłam :).

czeresnia

    Mam nadzieję, że komuś udało się dotrwać do końca. Następnym razem postaram się pokazać coś szydełkowego :).

20 komentarzy:

  1. Nigdy nie byłam na Roztoczu ale z przyjemnością pooglądam zdjęcia. Nie wiem czy Twój komentarz o tym, że chce się tam spać i jeść, nie jest przypadkiem antyreklamą. :)
    Na kurach nie znam się, więc nie powiem Ci co to za rasa. Mnie ogólnie kury nie kojarzą się zbyt dobrze bo kiedyś pewien kurczak dziobnął mnie w palec u nogi. Byłam wtedy małą dziewczynką, a babcia powiedziała, że on myślał, że to paróweczka... Nie wiem na kogo bardziej się wtedy obraziłam: na babcię, czy na kurczaka. :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według mnie to reklama, ale jeśli dla kogoś nie, to udawajmy, że tego zdania tam nie ma :D. Ha urocza historia z dziobnięciem "paróweczki", to już wiadomo czemu trauma pozostała :P.

      Usuń
  2. Ależ piękne zdjęcia. Chętnie wybrałabym się i zobaczyła te widoki na własne oczy ;) Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! :) Właściwie są tam też inne, jeszcze ładniejsze miejsca, ale tak to jest jak się zdjęć na bieżąco nie robiło.

      Usuń
  3. Ja też nigdy nie byłam w tamtych stronach...może kiedyś będzie mi dane:PP Zdjęcia bardzo fajne;D Ale moją uwagę mimo wszystko najbardziej przyciągnął piesek z łatką;p Super jest! (w zasadzie i piesek i łatka:PPP) Pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem co te zwierzęta w mojej rodzinie mają z tymi łatkami serduszkami :P. Przypomniałam sobie teraz, że kiedyś jeszcze była krowa, która miała łatkę takiego kształtu :).

      Usuń
  4. Jakie piękne okolice! Ta fontanna magiczna! Hihi, też lubię popatrzeć na przyrodę i powyjadać różne różności:)))
    Od razu zauważyłam serduszko:) Reksio ma śliczne, błyszczące futerko:))
    Uściski:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! :) Myślę, że z tą fontanną naprawdę im się udało, a za wyjadanie przybij piątkę :P. Faktycznie trzeba przyznać, że futerko Reksia mocno się błyszczy, to chyba dobry znak :).

      Usuń
  5. Nie byłam, a bardzo bym chciała tam pojechać. Może kiedyś się uda. Z kurami nie pomogę - nie znam się, choć u nas na takie mówiło się "jarzębata".
    Dzięki za fajne zdjęcia, miło, że się nimi podzieliłaś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację :). Myślę, że ta nazwa może być poprawna, bo odnalazłam ją w czeluściach internetu. Teraz będę wiedziała :).

      Usuń
  6. Roztocze i okolice, o których piszesz znam z opowieści. Rodzina mojej mamy pochodzi z Soch. Jeżdżą tam od czasu do czasu. Ja jeszcze nie byłam, ale chciałabym poznać ten uroczy zakątek, skąd wywodzą się moje korzenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie naprawdę polecam odwiedzić rodzinę i dzięki temu te strony :).

      Usuń
  7. Piękne to Roztocze, lubię takie miejsca. Te rzeźby są bardzo zabawne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Ci się podoba, zachęcam do odwiedzin :D.

      Usuń
  8. Nazwa trochę źle się kojarzy, ale miejscówka bardzo ładna i urokliwa ^^ Lubię takie kameralne miejscowości z ładnymi plenerami i zabytkami :)

    Wolfiś

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Józefowie kameralnie jest bardzo, nie ma czegoś takiego, że przewalające się tłumy ludzi i nie wiadomo co, fajnie jest :).

      Usuń
    2. A z nazwą to miałem na myśli Roztocza nie Józefów, no ale to kraina wszak xD Podobno bardzo niezbadana, więc tym bardziej informacje, które zamieściłaś są cenne :)

      Usuń
    3. Zrozumiałam tylko się odniosłam tak o do Józefowa, o! :D Polecam ją zbadać :).

      Usuń
  9. Wychowałam się na Lubelszczyźnie i w okolicach Józefowa bywałam na zbiorach jabłek , ale samego miasteczka nie widziałam ! Te rzeźby są świetne :):)
    A co do borówek , jagód i żurawin (bo tak się nazywa błotna borówka ) zbieram do tej pory , choć już w województwie Podkarpackim :):)
    Imion zwierzaków - zabawne !!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiedziałam, że żurawina to inaczej borówka błotna, dobrze wiedzieć, dzięki :). Co do borówki bagiennej to chodzi mi jednak o inny gatunek: http://drzewa.net/leksykon//index.php?topic=6316.0#.WT5RqFTyhdg

      Usuń

Pam pam pam!
Dziękuję prześlicznie wszystkim przybyszom, którzy zostawili komentarz na Szydełkowej Planecie. Niech włóczka was prowadzi, niczym nić Ariadny ;)